تاثیر تشک بر کیفیت خواب

زندگی امروزی پر شده از استرس و ترافیک کاری و شاید هیچ چیزی به اندازه یک خواب راحت نتواند خستگی را از تن شما بیرون کند. از طرفی، همین استرس زیاد می‌تواند روی کیفیت خواب شما اثر منفی داشته باشد؛ اتفاقی که در نهایت به بازده پایین‌تر شما در طول روز منتهی خواهد شد.

در کنار تمام عادت‌ها و وسواس‌هایی که ما در زندگی روزمره برای کاهش استرس‌های خود داریم، مثل اینکه چه غذایی بخوریم یا چه مدت از گوشی خود استفاده کنیم، آیا راهی برای بهبود کیفیت خواب هم وجود دارد؟ پاسخی که متخصصان به این سئوال می‌دهند، به اندازه‌ای جالب هست که احتمالا با مطالعه آن هرچه سریع‌تر برای خرید تشک جدید اقدام خواهید کرد!

به گفته یکی از مشاوران و متخصصان حوزه تغذیه و خواب، تشکی که شب بر روی آن می‌خوابید، یکی از مهم‌ترین فاکتورها در تعیین کیفیت خواب شماست. اما چگونه می‌توان اثر منفی یا مثبت تشک ما روی خواب‌مان را تعیین کرد؟

 جنس تشک اهمیت زیادی دارد

امروزه تنوع تشک‌ های موجود در بازار تا حد زیادی افزایش پیدا کرده و محصولات بسیار متنوع، از تشک لاتکس با بافت گیاهی تا تشک های فوم مصنوعی را می‌توان خریداری کرد.

در مورد جنس تشک بسیاری از کارشناسان این حوزه، استفاده از محصولاتی با متریال طبیعی را توصیه می‌کنند و می‌گویند از متریالی مثل پلی‌استر که باعث افزایش دمای بدن می‌شود، باید دوری کرد:

چنین متریالی علاوه بر ایجاد اختلال در خواب، باعث می‌شوند دمای بدن نیز بیش از حد افزایش پیدا کند.

کارشناسان خرید تشک هایی از جنس لاتکس، پشم یا کتان ارگانیک را توصیه می‌کند.

هرچند، اگر دما اصلی‌ترین مشکل شماست، برندهای مدرن زیادی وجود دارند که با به‌کارگیری فناوری روز، تجربه خوابی شیرین بر روی تشک‌هایی با متریال مصنوعی را نیز امکان‌پذیر می‌کنند؛ مانند ژل‌ها یا کربن که اثری مشابه پشم دارند.

به سفتی یا نرمی تشک توجه کنید هیچ قانونی در مورد میزان سفتی یا نرمی تشک وجود ندارد چون این موضوع بسته به هر فرد می‌تواند متفاوت باشد.

شما فقط باید مطمئن شوید محصولی که می‌خواهید خریداری کنید، راحت و مناسب وزن شماست. اگر نمی‌دانید که تشک نرم‌تر برای شما مناسب‌تر است یا سفت‌تر ، کارشناسان روشی جالب برای این کار دارد: روی زمین دراز بکشید و ببینید که راحت هستید یا نه!.

“چند لایه حوله زیر خود قرار دهید تا زمانی که احساس کنید راحت هستید؛ با این روش می‌توان تعیین کرد که ضخامت تشک یا میزان سفتی و نرمی آن چه اندازه باید باشد.”

تشک خود را بچرخانید

اگر تا به حال تشک خود را نچرخانده‌اید، خود را از خواب باکیفیت محروم کرده‌اید! چرخاندن تشک و عوض کردن محل قرار دادن سر و پا و بالعکس، به حفظ یکپارچگی ساختار تشک کمک کرده و از فشار بیش از حد به یک بخش جلوگیری می‌کند.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید